تولیدکنندگان داخلی مدتهاست که تحت تاثیر واردات کالاهای بی کیفیت ورشکستگی را هجی می کنندکه اگر این موضوع را در کنار واردات غیرقانونی محصولات و کالاها قرار دهیم دیگر چیزی از تولید داخل باقی نمی ماند.
اما این روزها در کنار محصولاتی که غیرقانونی وارد کشور می شود میوه و صیفی جات تازه هم خود نمایی می کند که بازار محصولات کشاورزی را نشانه رفته است، میوه های خوش آب و رنگ هایی که نه طعم دارند نه مزه اما با واردات بی حد و حصر شان معلوم نیست قرار است چه بر سر تولید داخل بیاورد؟

ادامه

بر اساس این گزارش؛ علی رغم افزایش تولید میوه و صیفی جات داخلی گاها با پرشدن ویترین میوه فروشی ها آن هم با محصولات چینی روبرو می شویم که شاید نشان از بی مهری برخی مغازه داران به محصولات داخلی باشد،البته در کار این امر نمی توان از نقش پررنگ دلالان گذشت چرا که با جلب توجه قشر خاص به این میوه های رنگارنگ گرد و خاکی در بازار میوه داخل به راه انداخته شده که فقط به ضرر کشاورزان تمام شده است.

گزارش میدانی خبرنگار ما نیز حاکی از آن است که هنوز افرادی هستند که تمایل به خرید میوه ها و صیفی جات چینی دارند و حاضرند تا چند برابر قیمت واقعی هزینه کنند و به اصطلاح خودشان میوه چینی و مارک خریداری کنند اما ریالی از جیبشان برای خرید و حمایت از تولیدات داخل نپردازند.

حال جای سوال است که چرا مسئولین مربوطه در راستای اقتصا مقاومتی با اعمال قوانینی سخت گیرانه جلوی قاچاق محصولات رنگ و لعاب دار چشم بادامی ها را نمی گیرند تا شاهد بر باد رفتن زحمت داشت ، کاشت و برداشت کشاورزانمان نباشیم ،در این میان نباید فراموش کرد که سوء استفاده برخی قاچاقچیان و واردکنندگان از دروازه های فراخ کشور مان به روی محصولاتی از این قبیل در سالیان دراز آتشی بر جان تولید میوه در کشورمان است.
حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی درگفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشت: میوه و صیفی جات چینی اعم از گلابی، سیر و پالامو از طریق قاچاق به کشور ما وارد می شود و از طرفی هم عده ای از افراد تمایل به خرید میوه های چینی دارند.
وی با اشاره به تفاوت قیمت میوه های چینی با داخلی گفت: گلابی چینی کیلویی ۱۲ هزار تومان ،گلابی مشهد کیلویی ۲۰ هزار تومان و سایر گلابی های داخل ۶ الی ۶ هزار و ۵۰۰ تومان، سیر چینی ۹ هزار تومان وسیر داخل کیلویی ۱۲هزار تومان است.
مهاجران بیان کرد: واردات میوه تابع تقاضا بوده به طوریکه زمان برداشت میوه در داخل با قیمت و کیفیت مناسب اندک افرادی به دنبال میوه های وارداتی هستند اما زمانی که فصل میوه به اتمام می رسد تقاضا برای واردات آن افزایش می یابد.
همچنین سید راضی نوری نائب رئیس اول کمسیون کشاورزی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اگر واردات از مجرای قانونی و تابع عرضه و تقاضا باشد به محصولات داخلی ضرری وارد نخواهد شد.
وی با اشاره به کاهش قیمت محصولات چینی اظهار داشت: دولت چین حمایت یارانه ای نهاده ، آب بها و… از کشاورزان خود دارد وبه همین خاطر قیمت تمام شده محصولات آنها نسبت به محصولات داخلی پایین تر است و حال لازم است که برای جلوگیری از خروج ارز از کشاورزان حمایت و نظارت بیشتری صورت گیرد.
نوری بیان کرد: در واقع باید با نظارت و برنامه دقیق جلوی واردات میوه های تجملی گرفته شود زیرا نبود انها مشکل ایجاد نمی کند .
لازم به ذکر است اگرقاچاق محصولات کشاورزی علی رغم افزایش تولید در داخل بدون حساب و کتاب باشد ممکن است که زحمات تولید کنندگان را بر باد دهد.